Magazín ATYP pro lidi s jinakostí a jejich okolí

Chceme začít vydávat časopis, který tady chybí. Časopis o lidech a pro lidi s jinakostí (ADHD, autismus, poruchy učení, a mnoho dalšího). Máme témata i dobré autory, chybí jen peníze na výrobu prvního čísla, se kterým chceme oslovit sponzory a inzerenty.

hit

Jak to začalo

Jako u mnoha jiných rodičů dětí s jinakostí. Prvorozenému synovi nejprve mylně diagnostikovali ADHD. Když mu bylo sedm, začali lékaři mluvit o autistických rysech a za rok dostal diagnózu Aspergerův syndrom.

Byl to šok.

Stejně jako mnoho dalších neinformovaných rodičů jsem si představovala autistu jako kývajícího se podivína v ústavu. Na druhou stranu jsem si oddechla, protože jsem si myslela, že dostat diagnózu znamená dostat pomoc.

Žádná však nepřišla.

Když jsem se začala sama poohlížet po terapii, zjistila jsem, že na všechno jsou dlouhatánské čekací lhůty. K beznaději a strachu se přidával ještě tlak školy a okolí, které nechápalo Jakubovo nestandardní chování. Já sama jsem nejednou dostala nálepku neschopné matky, co si neumí zkrotit dítě.

Nakonec mi pomohly facebookové skupiny rodičů s podobným osudem a setkávání s nimi.

Všichni jsme na stejné lodi.

Stigmatizovaní, bojující za integraci svých dětí, hledající informace a také stále čekající, že díky inkluzi bude víc učitelů chápat, jak komunikovat s „jinými“ dětmi a jejich rodiči.

story_image_1477337674860

CO JE CÍLEM MAGAZÍNU ATYP?

Přinášet pravdivé, prožité a zajímavé informace o světě „jiných“ lidí. Chceme napomoci jejich destigmatizaci a přispět k tomu, aby měli kvalitnější a veselejší život.

Nechceme dělat jen časopis „o nich“, ale co nejvíc „s nimi“. Už nyní nám můžete psát své starosti i radosti, nebo náměty na články. Veselé historky z rodinného nebo školního prostředí naše ilustrátorka přetvoří v komiks. Zajímá nás i tvorba „jiných“ dětí i dospělých. Pište nám již nyní na: redakce@atypmagazin.cz

Sledujte náš Facebook ATYP magazín.

Díky vaší finanční podpoře budeme moci vydat první číslo magazínu, se kterým chceme oslovit sponzory a inzerenty. Časopis bude mít téměř sto stránek. Práce na prvním čísle jsou v plném proudu. A bude pořádně nadupané – některé stránky můžete vidět na videu.

Děkujeme předem za sdílení, finanční pomoc a podporu.

Na videu hovoří Kateřina Sokolová, Petr Třešňák, Dagmar Edith Holá, Alice Chabeau a děti. Dále nás podporují: nadační fond AutTalk, Platforma Naděje pro autismus, Adventor, nakladatelství Jalna, Europrint, Plastia CZ, mnohá nakladatelství: Albatros, Edika, Triton, ALMI, Došel Karamel, projekt Pohádky pro společné čtení, 

Připravujeme vznik nadačního fondu ATYP. Díky němu bude možné si darované částky odečíst z daní.

story_image_1477329361368

DETAILY

V zahraničí jsou podobné časopisy běžné. Ve Spojených státech, kde jsou s přístupem k „atypům“ asi nejdál, mají dokonce specializovaný časopis jen na jednu z diagnóz: ADHD.

V Česku kvalitní zdroj informací z této oblasti prozatím chybí.

Náš časopis bude – stejně jako ti, o kterých píšeme – trochu „jiný“:

story_image_1477338569814

4 ZNAKY MAGAZÍNU ATYP

V první řadě bude INKLUZIVNÍ v pravém slova smyslu, to znamená, že nebudeme psát „o nich“ bez nich, ale pokud možno co nejvíc s nimi.

Bude PRAKTICKÝ. Budeme mluvit s rodiči, se zkušenými učiteli, s asistenty pedagoga… Hned v prvním čísle se dozvíte, jaké dělají tzv. „normální“ lidi chyby při komunikaci s „jinými“ lidmi. Nebo jak je to s mateřským citem k hendikepovanému dítěti.

Co ale chceme mít stále na paměti, je POZITIVNÍ přístup. Budeme ukazovat tvorbu lidí s jinakostí a chceme i sami pořádat akce, které jejich tvořivost podpoří. Rádi bychom přinášeli i inspirativní reportáže ze zemí, které mají s přístupem k lidem s jinakostí více zkušeností.

Časopis bude také OTEVŘENÝ. Psaný v co nejužším kontaktu s těmi, pro které vzniká. Pište nám již nyní na: redakce@atypmagazin.cz

a ještě něco navíc

Kdo není ATYPický, ať zvedne ruku:-)

story_image_1477329545322

KDO JSME?

Nápad se zrodil v hlavě Dagmar Edith Holé, publicistky a spisovatelky, ale také maminky „aspíka“ Jakuba.

Podařilo se jí zlákat spoustu kvalifikovaných spolupracovníků. A také nadšených – do prvního čísla všichni přispívají bez nároku na honorář, což nijak neubírá jejich nasazení.

Editorkou magazínu by měla být novinářka s dlouhodobým zájmem o sociální témata Lucie Fialová. Do druhého čísla připravuje rozhovor s Petrem Třešňákem a reportáž z gymnázia, které integruje „Aspíky“.

Neméně zkušená novinářka Anna Příhodová píše pro  ATYP o tom, jak je to s mateřským citem k handikepovanému dítěti.

Vysokoškolačka Aneta, která má Aspergerův syndrom a ADHD, připravuje rozhovor s ženou s autismem, která vychovává v Norimberku „normální“ dceru. Dozvíme se, jak se žije s autismem v Německu. Ve druhém čísle Aneta přiblíží, jak se projevuje ADHD u dospělých.

Michal Roškaňuk, známý z pořadu Přicházíme v míru Divadla Kampa, bude mít pravidelnou rubriku o vnímání světa lidí s AS.

Edita Baronová, matka dcery s autismem, povede rubriku Rodiče rodičům.

Psychiatrička Alexandra Trefilová bude radit ohledně medikace, asistentka pedagoga Markéta Velebová zodpoví dotazy ze své práce. Spoluvytvářet časopis budou i další odborníci: psychoterapeut Martin Galbavý, psycholožka PetraŠtarková, právnička Markéta Tillerová, sociální pracovnice Miluše Lášková a další a další.

Chceme přinášet také rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct k tématu. V prvním čísle to bude modelka Kateřina Sokolová, která má bratra s nízkofunkčním autismem a v dalším čísle novinář Petr Třešňák, jehož dcera Dorotka trpí jednou z nejtěžších forem autismu.

Budeme upozorňovat i na zajímavé kulturní akce a nové knihy. Budeme se věnovat zdravému životnímu stylu a duševní hygieně.

Talentovaná a kreativní Kateřina Šturmová bude kreslit komiks. Už teď můžete posílat veselé příběhy z domova nebo ze školy.

Spolupracuje s námi fotografka Dana Kriso a výtvarník Oldřich Jelen.

O inzerci a produkci se stará Alice Chabeau.

PROČ TO DĚLÁME?

Aby se co nejméně „jiných“ cítilo, že jsou v tom sami.

Výměnou za podporu můžete získat výhodné předplatné, zajímavé knížky o jinakosti nebo první číslo do schránky (později už nebude možné jednotlivá čísla zakoupit). Prostudujte všechny odměny, které jsme pro vás připravili, a podpořte nás, ať si nás už v lednu můžete přečíst. Děkujeme.

Vydavatel si vyhrazuje právo na změnu fotografií a ilustrací na obálkách i stránkách magazínu prezentovaných na videu, rovněž tak na úpravu uvedených údajů v prezentaci magazínu ATYP na portálu Hithit.

story_image_1477385320218

Ze zdroje: https://www.hithit.com/