Pedagogických asistentů je v ČR nedostatek, vázne jejich financování i komunikace s rodiči
Datum: 14. 9. 2015

Jak z toho ven? Odpovědi hledala Jana Pastuchová u kulatého stolu s experty, řediteli škol i rodiči

Učitelé, ředitelé mateřských, základních a středních škol, rodiče, pracovníci poraden, speciálních pedagogických center, zástupci místních a regionálních samospráv a ministerstev. Téměř stovka hostů se sešla 7. září na Krajském úřadě Libereckého kraje, aby se zúčastnila kulatého stolu na téma „Asistent pedagoga, úskalí integrace žáků s různými znevýhodněními“. Akci zorganizovala poslankyně Parlamentu ČR Jana Pastuchová ve spolupráci s ITveSkole.cz pod záštitou Aleny Losové, radní pro resort školství mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Libereckého kraje.

WP_20150907_10_16_40_Pro

 „Přestože jsme u nás poměrně otevření tomu, aby různě postižení lidé byli součástí běžné společnosti, tak co se týče vzdělávání dětí se specifickými potřebami, jsme stále poněkud pozadu. A to hned v několika oblastech, od přístupu škol přes finance po komunikaci s úřady i rodiči,“ vysvětluje poslankyně Jana Pastuchová.

„Považuji toto téma za nesmírně důležité, a proto jsem přijela všem přítomným naslouchat, abych mohla na půdě poslanecké sněmovny a při jednání s ministerstvy podniknout kroky, které by vedly ke zlepšení současné situace,“ dodává poslankyně.

WP_20150907_10_17_17_Pro

Podle Jany Pastuchové v ČR především chybí jednotná koncepce, jak školy ve využívání pedagogických asistentů podporovat. Existuje hned několik variant, jak peníze získat, a není to zrovna jednoduché. Záleží tak tedy na aktivitě vedení školy, přičemž rodiče nemohou cokoliv ovlivnit. Kolem 4 % dětí, které se v ČR narodí, trpí nějakým zdravotním problémem. Tyto děti potřebují individuální přístup, což jim učitel v plné třidě dětí nemůže poskytnout.

Asistence je přitom třeba dlouhodobá. Počet hodin týdně by tedy neměl odpovídat přiděleným finančním prostředkům, ale především potřebám dítěte,“ uzavírá Jana Pastuchová.

 

Vložila: Sara S., září 2015
Zdroj:janapastuchova.czwww.parlamentnilisty.cz

Další články

Jak být trpělivějším rodičem?

Jak být trpělivějším rodičem?

Asi všichni tak nějak víme, že k dítěti je třeba přistupovat trpělivě. Ale ne vždy tu trpělivost máme. Většinou už jsme tak nastavení. Jak to změnit?  Více zde.

Šafrán jako přírodní podpora při ADHD

Šafrán jako přírodní podpora při ADHD

Dobrá zpráva pro všechny, kteří hledají, jak pomoci dětem s ADHD přírodní cestou! Nedávné studie naznačují, že extrakt z šafránu může být účinným způsobem léčby ADHD u dětí a mladých dospělých. Podle výsledků studie publikované na PubMed, krátkodobá terapie kapslemi...

Jak vzniká úzkostlivý rodič?

Jak vzniká úzkostlivý rodič?

Chránit své dítě je pro každého rodiče přirozené. Co když se ale potřeba ochrany zvrtne a stane se z nás úzkostlivý rodič, který neumí dát dítěti přiměřenou svobodu a okrádá jej o možnost čelit přirozenému nebezpečí života a tím si pěstovat odvahu a zdravé sebevědomí?...