Preventivní prohlídka: „Maminko, vaše dítě je autista.“ Pomohou plošné kontroly?

13.11.2016

lékař

Stát zavádí plošné kontroly dětí na poruchy autistického spektra. Vyšetřovat se budou při preventivní prohlídce v jednom a půl roce. Školení pediatrů ale teprve začne.

Národní ústav pro autismus si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat. Pokud chtějí rodiče nechat vyšetřit dítě, jestli nemá autismus nebo jinou formu poruchy autistického spektra, čekají na to obvykle až rok. Je pravděpodobné, že ústavu teď ještě práce přibude. Stát totiž zavádí plošné kontroly dětí, zda netrpí touto poruchou. Ministerstvo zdravotnictví už vydalo příslušnou vyhlášku. „Vyšetření na poruchy autistického spektra budou součástí preventivní prohlídky dítěte v osmnácti měsících,“ řekl TÝDNU mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

Každý rok se narodí několik stovek dětí s poruchou autistického spektra. Počet dětí s diagnostikovaným autismem nebo jeho mírnějšími formami včetně Aspergerova syndromu přibývá. Také proto, že se zlepšují vyšetřující metody, přibývá specialistů a následných terapií. A zvyšuje se rovněž počet dospělých, kteří chtějí zjistit příčinu své odlišnosti. Kompetentních odborníků na autismus je ale pořád žalostně málo.

„Počet specializovaných diagnostických pracovišť je absolutně nedostatečný,“ upozornila psycholožka Kateřina Thorová, metodická ředitelka Národního ústavu pro autismus. „Problém je rovněž to, že diagnostikují i ta pracoviště, která postupují podle svých nejlepších pocitů, ovšem nikoliv v rámci mezinárodně uznávaných postupů.“

Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace, podle odborných odhadů ji mají jedno až dvě procenta lidí. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že dítě se chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Má potíže v komunikaci, nedokáže adekvátně reagovat na běžné situace.

Na druhou stranu v některých oblastech může výrazně převyšovat ostatní – třeba v matematice, jazycích nebo v umění. Děti s poruchou autistického spektra často vyžadují rutinní každodenní režim. Pokud se z něho mírně vybočí, znervózní, někdy dostanou záchvat. Mnozí se na tyto děti (ale i dospělé) dívají v lepším případě jako na podivíny, v horším jako na blázny.

Ze zdroje: http://www.tyden.cz/