Na vlastní kůži na uzavřeném oddělení psychiatrie. Studenti si zkusili, jaké to je

Nuda, buzerace, stres, tak popisují studenti zážitek z třicetihodinové „hospitalizace“ na oddělení psychiatrické nemocnice.

Dvanáct studentů vysokých škol jde v pražských Bohnicích na "příjem". Odborníci z Ligy lidských práv pro ně připravili program, který jim má přiblížit, jak se cítí pacienti tuzemských psychiatrických léčeben.
Dvanáct studentů vysokých škol jde v pražských Bohnicích na „příjem“. Odborníci z Ligy lidských práv pro ně připravili program, který jim má přiblížit, jak se cítí pacienti tuzemských psychiatrických léčeben. | Foto: Ludvík Hradilek

V rámci debaty k chystané proměně tuzemské psychiatrické péče připravilo Centrum pro transformaci projekt Na vlastní kůži. Vyškolilo lidi, kteří mají zkušenost s pobytem v psychiatrických zařízeních, aby své poznání sdíleli s ostatními.

Tito “ambasadoři”, nositelé zkušenosti na vlastní kůži, se podílejí na školeních a seminářích pro zástupce policie, úřadů nebo médií.

Spolu s Ligou lidských práv připravili zážitkové programy LARP, které na vlastní kůži přibližují pobyt v institucionálním zařízení.

Pro životní zážitek si do pražské nemocnice v Bohnicích přišlo dvanáct studentů práv, medicíny a psychologie. V galerii je záznam jejich třicetihodinové „hospitalizace“.

autor: Ludvík Hradilek

Ze zdroje: http://zpravy.aktualne.cz/