Videohry pomáhají autistům. Bert se díky nim naučil komunikovat
Datum: 31. 1. 2016

30. 1. 2016

Hraní počítačových her může mít i pozitivní vliv. Tvrdí to terapeuti, kteří přišli na to, že mohou pomoci dětem s autismem zařadit se do běžného života. Díky hrám se naučil rozpoznávat emoce a komunikovat se svou rodinou i třináctiletý Bertík z Vysočiny.

To, že Bartoloměj trpí vysoce funkčním autismem, se Doležalovi dozvěděli, když mu byly tři roky. Že se něco děje, ale poznali mnohem dřív. „Všechno řadil do řad, s věcma házel. Neumělo si to dítě hrát. Chodil po špičkách,“ vzpomíná Bertíkova maminka Alena Doležalová.

Nemluvil, nekomunikoval, jen křičel a zmítal se. Postupem času se s ním rodina učila komunikovat, a to hlavně pomocí obrázků a později i cedulí s nápisy. Zlom nastal ve chvíli, kdy mu koupili herní konzoli. „Bertík se rozzářil a zamiloval,“ popsala maminka. „Pomohla mu zpočátku třeba jenom v tom, že pro něj byla úžasná motivace,“ dodala.

 

Díky grimasám, které ve hře viděl, se pomalu naučil rozpoznávat emoce. „Já jsem přišla a sedla si k němu a on: Nad čím přemýšlíš? To jsou věci, který mu do té doby byly ukradený,“ říká Alena.

A zlepšil se i jeho vztah se sestrou. „Začal za mnou běhat se svýma obrázkama, ptá se, jak se mi to líbí, co si o tom myslím,“ prozradila. S o tři roky starší Sárou i hraje. „No, někdy, občas. Ale pořád ji štve angličtina, je pořád líná,“ myslí si Bartoloměj.

To, že hry, se kterými si hrají i zdravé děti, mají pozitivní vliv na děti trpící autismem, potvrzují i terapeuti. „Výsledky jsou velmi dobré u klientů, u kterých se neosvědčil žádný jiný terapeutický postup,“ sdělil terapeut.

Podle odhadů žije v Česku zhruba 100 tisíc autistů. Důležitá je hlavně včasná diagnostika. „Čím dřív se začne s dítětem pracovat, tím lepší má prognózu,“ uvedla ředitelka Národního ústavu pro autismus Magdalena Čáslavská. Autismus je nevyléčitelná porucha – díky novým terapeutickým metodám se ale daří náš svět přiblížit tomu jejich.

Ze zdroje: tn.nova.cz

Další články

Jak být trpělivějším rodičem?

Jak být trpělivějším rodičem?

Asi všichni tak nějak víme, že k dítěti je třeba přistupovat trpělivě. Ale ne vždy tu trpělivost máme. Většinou už jsme tak nastavení. Jak to změnit?  Více zde.

Šafrán jako přírodní podpora při ADHD

Šafrán jako přírodní podpora při ADHD

Dobrá zpráva pro všechny, kteří hledají, jak pomoci dětem s ADHD přírodní cestou! Nedávné studie naznačují, že extrakt z šafránu může být účinným způsobem léčby ADHD u dětí a mladých dospělých. Podle výsledků studie publikované na PubMed, krátkodobá terapie kapslemi...

Jak vzniká úzkostlivý rodič?

Jak vzniká úzkostlivý rodič?

Chránit své dítě je pro každého rodiče přirozené. Co když se ale potřeba ochrany zvrtne a stane se z nás úzkostlivý rodič, který neumí dát dítěti přiměřenou svobodu a okrádá jej o možnost čelit přirozenému nebezpečí života a tím si pěstovat odvahu a zdravé sebevědomí?...